Manja slova Veća slova RSS

>

Pita Tatjana Cekic, Podgorica

Datum objave: 18.09.2009 09:44 | Autor: Ivona Mihajlović - administrator

Ispis Štampaj stranicu


Pitanje

Postovani, Da li zaposleni koji je ugovorio neto zaradu u 2009. godini ima pravo na prelivanje u neto zaradu po osnovu smanjenja doprinosa? Interesuje me da li je za novozaposlene radnike koeficijent preracuna neto zarade u bruto zaradu ostao isti kao i u 2008.godini?

Odgovor

Poštovana gospođo Šćekić,

Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica („Službeni list RCG“, broj 65/01), koji je u primjeni od 1. jula 2002. godine, propisano je da je oporezivi dohodak (osnovica) od prihoda po osnovu ličnih primanja predstavlja iznos bruto ličnih primanja, što znači da poresku osnovicu kod zarada zaposlenih čini bruto zarada zaposlenog, koja uključuje neto zaradu, porez i doprinose za obavezno socijano osiguranje koji se plaćaju iz te zarade. Shodno odredbama čl. 2 i 3 Uredbe o načinu preračunavanja postojećih neto zarada u bruto zarade („Službeni list RCG“, broj 34/02) poslodavci i drugi isplatioci zarada bili su dužni da na dan 1. jula 2002. godine za svoje zaposlene izvrše preračun zatečenih neto zarada u bruto zarade a prema stopama poreza i doprinosa za obavezno socijsalno osiguranje koje su važile na dan 30. juna 2002. godine (koeficijent za preračun neto na bruto zarade iznosio je 1,63934). U proteklom periodu izvršene su dvije izmjene Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica (kojim su uvedene niže poreske stope) i nije bilo izmjene kod definisanja poreske osnovice na zarade zaposlenih i u oba slučaja se primjenjivala zatečena bruto zarada. Odredbama člana 28 Opšteg kolektivnog ugovora („Službeni list RCG“, broj 1/04, 59/05 i 24/06) predviđeno je da ukoliko, izmjenom zakonskih propisa, dođe do smanjenja poreskih stopa na lična primanja zaposlenih, poslodavac je dužan da efekte takvog smanjenja usmjeri na zarade, odnosno naknade zaposlenih. Kod izrade novog Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje („Službeni list CG, broj 13/07 ), koji je u primjeni od 1. januara 2008. godine kod definisanja visine stopa doprinosa (smanjenja) pošlo se od zatečenih bruto zarada zaposlenih, a poslodavac je dužan da efekte smanjenja doprinosa na teret zaposlenog usmjeri na zarade, odnosno uvećanje neto zarade. Osnovicu za obračun doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za zaposlene i poslodavce čini bruto zarada.

Srdačan pozdrav,
Sektor za poreski i carinski sistem